60 lat Ochotniczych Straży Pożarnych
poniedziałek, 05 czerwca 2006 00:00

Uroczystości strażackie tradycyjnie rozpoczynają się Mszą Świętą, tym razem oprócz tradycyjnej mszy ks. Edward Romanów dokonał, w imieniu biskupa Adama Dyczkowskiego dekoracji diecezjalnymi odznaczeniami Krzyż Zasługi.

Biskup Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej Adam Dyczkowski, wyrażając wdzięczność i uznanie za pomoc świadczoną na rzecz parafii pw. św. Elżbiety w Pławiu, jak również za wspieranie inicjatyw charytatywnych, nadał diecezjalne odznaczenie Krzyż Zasługi Wiesławowi Mackowiczowi – Staroście Krośnieńskiemu i Leszkowi Turczyniakowi – Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu tegoż powiatu.

 

Oficjalna formuła nie w pełni oddaje rzeczywiste powody decyzji ks. biskupa. Więcej zebrani mogli usłyszeć w uzasadnieniu, z którego wynikało, że radny powiatowy Leszek Turczyniak został rzeczywistym inicjatorem i orędownikiem nie przenoszenia likwidowanego w Brzeźnicy Domu Pomocy Społecznej poza teren gminy Dąbie. Radny Turczyniak nie tylko nie chciał przenoszenia, ale zadał sobie trud wskazania lokalizacji. Padło na likwidowaną Jednostkę Wojskową w Szczawnie.

W efekcie sprawą i jej wsparciem zainteresował się Starosta Powiatowy Wiesław Mackowicz, a radny i zarazem wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leszek Turczyniak został koordynatorem Zarządu Powiatu ds. tego zadania.

Przed kościołem w Dąbiu na trwałe od teraz zawitał też św. Florian, którego odsłonięcia dokonali fundatorzy: Danuta Anioł i Leszek Turczyniak. Florian wykonała rzeźbiarka Marzenia Grzegorzewska. Uroczystości strażackie w Dąbiu nie tylko z powodów wyżej wymienionych mają miejsce w takim terminie. Już od pewnego czasu Strażacy tej gminy przesuwają swoje obchody w okolice Dnia Dziecka aby posiadane środki, najczęściej w postaci nie monety ale ludzkiego zaangażowania, wykorzystać jak najtrafniej i korzystniej. Dzięki temu nawet zjeżdżalnia i grochówka w tym dniu mogły być za darmo.

Tak więc, mimo przenikliwego zimna, dzieci i młodzież hasali, że miło było patrzeć. Nastąpiło też podsumowanie konkursu plastycznego "Praca strażaka widziana oczami dziecka". Nagrody do tego konkursu dzieci zawdzięczają "Caritas" i "Akcji Katolickiej" przy parafii Pław. Całość uświetniały występy artystyczne uczniów gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Dąbiu, a zwolennicy piłki kopanej mogli skorzystać z turnieju w hali dla drużyn dzieci młodszych i starszych.

Źródło: "Wieści Samorządowe" - 5 czerwca 2006

 

Copyright © 2011 Leszek Turczyniak

Do góry

Projekt i wykonanie vector bee